Az „Európa központja” titulusra hét ország is pályázik: Ukrajna, Litvánia, Észtország, Magyarország, Belaruszia, Lengyelország, Szlovákia. Az elvégzett számítások eredménye minden esetben azok módszertanától függ.
Ukrajna
A rahói járásban, Terebesfejérpatakon van Európa földrajzi közepe. Legalábbis az ott élők szerint.
Az 1885-1887-es években a Császári és Királyi földrajzi intézet (Bécs) szakemberei geodéziai felderítést végeztek a Rahó és Sziget közötti vasútvonal nyomvonalának a kijelölésére. A térség alapos tanulmányozása után Terebesfejérpatakon egy obeliszket állítottak a következő latin nyelvű felirattal:
„EMLÉKHELY - VÍZSZINTEZŐ LIBELLÁVAL A MERIDIONÁLIS ÉS PARALELLUS FOKOK MÉRÉSE RÉVÉN MEGÁLLAPÍTOTT EURÓPAI KÖZÉPPONT”.
1986-ban, a Szovjetunió idejében, a fejlettebb technológiát segítségül hívva újabb méréseket végeztek. Mint kiderült, valójában egy kis csúszás történt, egész pontosan 5 méter. A nagy szovjet monumentalitást itt is követve egy 7,2 méter magas krómacél emlékművet állítottak fel.
Litvánia
A Francia Nemzeti Intézet Európa mértani közepének meghatározásakor 1989-ben Vilniustól 25 km-re északra, Purnuszkesz falu területén határozta meg a pontos középpontot (koordinátái: é.sz.54º 54´, k.h. 25º 19´). A Guinness rekordok könyve szerint a hivatalos középpont Vilniustől 26 km-re északra, Bernotai településen található, amiről a Francia Tudományos akadémia oklevele is tanúskodik.
Magyarország
Amikor a litvánok 1992-ben már elkészültek a középpontban felépítendő „Európa park” terveivel, a magyarok új középpontot találtak. Topográfiai adatokra hivatkozva bejelentették, hogy Európa mértani közepe a Tokaj-hegyaljai Tállya településen található. 2000-ben avatták fel az „Európa közepe” szobrot (é.sz.48º 23´, k.h. 21º 22´).
Belaruszia
A belarusz tudósok 2003-ban megtalálták Európa új középpontját. Számításaik folyamán figyelembe vették az összes európai földterületet Írországtól az Urál-hegységig, a Spitzbergáktól Krétáig. A belarusz verzió szerint Európa közepe a Glubocki járásban, a So-tó mellett található. Viszont négy év múlva az Európa középpontját jelző emlékművet a So-tótól 50 km-re, Navapolack városban állították fel. Akkor a belarusz földrajztudósok új, pontosított mérési adatok alapján jelentették ki, hogy a középpont a legősibb belarusz város területén található (é.sz.55º 10´, k.h.28º 15´).
Lengyelország
1775-ben a Rzeczpospolita királyának, II. Poniatowski Szaniszló Ágostnak az udvari csillagásza és térképésze, Simon Antonius Sobierajski megkísérelte meghatározni Európa középpontját és arra a következtetésre jutott, hogy ez a pont a Litván nagyfejedelemséghez tartozó (jelenleg Lengyelország területe) Suchowola városka piacterén található.
Szlovákia
1815-ben Szlovákia bejelentette, hogy Európa közepét a Kragule falu melletti Kremnica bányásztelepülésen határozták meg. A helyi tudósok kiszámították, hogy az említett pont azon a vízválasztón helyezkedik el, amely a Balti- és Fekete-tenger medencéjét választja el egymástól. Sajnos a mai napig nem ismeretes a módszer, amellyel a számításokat végezték. A középpont meglétét viszont emlékmű jelzi.