A búvárreflex kb. 8-10 hónapos korig meglévő adottság. Azonnal működésbe lép, ha a babák arcát víz éri. Ilyenkor nagy levegőt vesznek, a légutjaik lezáródnak, elzárják a víz útját, megakadályozva, hogy belélegezzék a vizet, hogy az ne kerülhessen a tüdőbe. Kezükkel-lábukkal „úszó-kapálódzó” mozdulatokat tesznek, hogy mihamarabb a víz felszínére juttassák pici orrukat, hogy újra levegőt vehessenek. Ez a jelenség teszi lehetővé, hogy a pöttömök már ilyen kis korban kipróbálhatják az úszást!
Miért jó a rendszeres babaúszás?
Amellett, hogy a kicsikéd biztosan nagyon fogja élvezni a lubickolást, még egy sor előnnyel számolhatsz, amiért érdemes rendszeres vendéggé válnotok az uszodában. Lássuk, melyek ezek!
A babaúszás a család számára egy olyan játék, ami nem csak fizikailag fejleszti a kicsiket, hanem megfelelő ingergazdag környezetet nyújt szellemi, érzelmi és szociális téren is.
Mélyül a gyermek-szülő kapcsolat, emellett új barátságok kezdetét jelentheti a rendszeres foglalkozás.
A babaúszást megszerető kicsikék megszokják a zajokat, idegeneket, nyitottabbá válnak.
Fejlődik az izomerő, tüdőkapacitás, állóképesség, nő a koordinációs és koncentrálóképesség. A víz mint közeg, kifejezetten alkalmas a mozgáskoordináció fejlesztésére.
Az úszó csöppségek étvágya, közérzete jobb, és garantált a délutáni szundi.
Tartalmas kikapcsolódást nyújt a babának és a vele tartó mamának, vagy papának is.
A babaúszás abban is különbözik az úszásoktatástól, hogy mindenképpen szükség van valamelyik szülő állandó jelenlétére. Nagyszerű lehetőség ez az apák számára, hiszen nekik is különleges élmény a picurral való fürdés, a sok érintés és simogatás, ennek hatására intenzív és szeretetteljes apa-gyermek viszony alakulhat ki.
Ha belevágtok…
Ha a köldökcsonk begyógyul, orvos által nem ellenjavallt, és a babuci az esti fürdést hiszti nélkül végig tudja csinálni, akkor elkezdődhet a vízhez szoktatás folyamata. A legtöbb szakértő szerint a legjobb, ha fél éves kor előtt próbáljuk meg először, hiszen minél kisebb a baba, annál elevenebb az emléke a méhben töltött békés lubickolásról, és annál élénkebb a búvárreflex.
A legtöbb babaúszás-oktató szívesen utazik jövőbeni kis tanítványa otthonába, és beavatja a családot az előkészületek, a kádúszás teendőibe. Megtanulhatod a pancsolás előtti masszázst, tornát, majd azt, hogy hogyan fogd őt a vízben, hogy biztonságban és kényelemben érezze magát. A hangsúly mindenképpen a biztonságérzet és a kellemes, testközeli élmények megteremtésén van!
Mire figyelj?
A pancsolás nagyon kellemes és vidám időtöltés, de mint anyának, ezen a téren is elővigyázatosnak, körültekintőnek kell lenned, hogy minden foglalkozás örömöt okozzon számotokra, és balesetek és kellemetlenségek nélkül váljon felejthetetlen élménnyé.
Először is érdemes megtudnod, hogy nincs-e valamilyen kizáró ok, mely miatt számotokra nem ajánlott a baba-úszás. Vigyázni kell például azokkal a picikkel, akiknek valamilyen bőrbetegségük van, pl. ekcéma, gombás bőrbetegség, vagy panaszokat okozóan száraz a bőrük. Kerülni kell az úszást, ha epilepszia, vagy terhelés okozta súlyos asztma jelentkezik, illetve fejletlen immunrendszer esetén.
Tájékozódj előre, hogy a helyszín megfelel-e az ÁNTSZ szabályainak, és milyen fertőtlenítőszert használnak (ne klór legyen, hanem pl. DEWAN-50, ami a kicsik bőrére és szemére kevésbé káros).
Nagyon fontos az úszásoktató kiválasztása is. Látogass el a foglalkozásra, hogy lásd, milyen a stílusa, milyen módszert alkalmaz, ez megfelel-e neked.
Jó, ha tudod, hogy hány fős csoportok vannak, és több lehetőség esetén a családiasabb körülmények mellett döntesz. Így az oktató is több figyelmet tud fordítani rátok.
Gyűjts információt arról, hogy mit is kell vinned a foglalkozásra. A babának általában szükséges: úszópelenka, kisnadrág, fürdőlepedő, kedvelt fürdőjáték, étel, tiszta textil pelus a pólyázóra, járni tudó gyerekeknek szandál vagy papucs, gyermekorvosi igazolás arról, hogy a kicsi egészséges.
A legjobb, ha a babamedencében csak babafoglalkozásokat tartanak, nem egy nyilvános uszoda a helyszín, ahol mindenki megfordulhat a vízben.
Az érzékeny fülű lurkóknak érdemes füldugót beszerezni, a fülpálcikával azonban ne hazardírozz, mert ha túl mélyen hatolsz az izgő-mozgó baba fülébe, a dobhártya is veszélybe kerülhet!
A még nem tapasztalt szülők ne kísérletezzenek a pöttöm vízbe merítésével, hiszen ehhez fokozatosság, és megfelelő tudás kell! Az oktató mindent meg fog mutatni, és néhány hét múlva boldogan úszkálhattok a víz alatt.
A kisdednek jót tesz a testmozgás, játék a vízben, de a kedve ellenére történő dolgok, vagy a fáradás utáni erőltetés már nem, hiszen a fő szempont a baba öröme!
Egészséges baba nem ürít sem vizeletet sem székletet a vízben tartózkodás alatt, ez egy reflex náluk. Hasmenés és más fertőző betegségek esetén viszont érdemes elkerülni a közös medencét, alapszabály az, hogy tedd azt, amit másoktól is elvárnál kisbabád egészsége érdekében.
Az úszást követően töröld szárazra a kicsit, tegyél a fejére sapkát.
A babaúszás nagyon jó mulatság a pici számára, egyben lehetőség arra is, hogy megszeresse a vizet, így később rendszeresen úszó kisgyermekké váljon. Betegségmegőrző, erősítő szerepe mellett nem elhanyagolható a fejlesztő, gyógyító hatása sem. Tehát, ha szemed fényét minél hamarabb egy kellemes, hasznos sportolási forma felé akarod terelni, akkor számotokra épp ideális a babaúszás!
Nem lehet elég korán kezdeni!
Az úszást nem lehet elég korán kezdeni, mi sem bizonyítja jobban, mint ez a videó...
Ajánljuk figyelmedbe a többi mozgással kapcsolatos írásunkat is!
Babatorna
Babashiatsu
Babák és Mamák, mozgás!
Testedzés egyenlő agytorna?
Sport a szülés után
Zsírégető házimunkák
Top 13 kifogás a mozgás ellen
Hozzászólások