Mindent a lázról II.

Admin | 2011.11.07


Lázra utaló jelek




  • Babád nagyon aluszékony és a szokásosnál is érzékenyebb.


  • Nehezen lélegzik, gyorsan szedi a levegőt.


  • A kiszáradás jeleit mutatja: cserepes ajkak, lepedékes nyelv, száraz szájüreg, karikás szemek, könnyezés nélküli sírás, a szokásosnál kevesebb vizelet, szárazabb széklet.


  • A pici kutacsa láz esetén besüpped a fejtető szintjéhez képest.


  • Tarkótáji vagy nyaki fájdalmat tapasztalsz a picinél.


  • Fülét piszkálja, morzsolgatja vagy fájlalja.


  • Kötelező és ajánlott védőoltások után, az oltást követő néhány napban is előfordulhat láz/hőemelkedés. (A gyermekorvossal folytatott konzultáció adhat erre megnyugtató választ.)


  • Eddig nem tapasztalt, furcsa viselkedés. Ezt legtöbbször a "Nem is tudom, de valahogy nem tetszik a gyermekem!" szavakkal írhatod le.





Feltétlen fordulj gyermekorvoshoz!



Feltétlen fordulj orvoshoz, ha babád... 




  • két nap eltelte után még mindig lázas vagy hőemelkedése van


  • 12 óra lefolyása alatt nem ürít vizeletet


  • általános egészségügyi állapota fokozatosan romlik


  • lázgörcsön esett át


  • kiütéses lesz


  • három hónaposnál fiatalabb és 38°C-os vagy annál magasabb testhőt mérnél


  • 3-6 hónapos és láza eléri vagy meghaladja a 39°C-ot, általában rögtön a kórházba küldik


  • 6 hónaposnál fiatalabb és láz lép fel nála: az ilyen fiatal csecsemőnél ritkán jelentkezik láz. (Ha mégis, azt komolyan kell venni, mert ez akár súlyosabb betegség kísérője is lehet.)





Kerüld el!




  • Lázas gyermeked túlöltöztetését, mert ez gátolja a hőleadást. Így nemhogy csökkenne, hanem még tovább is emelkedhet a láza.


  • Néhány hetes csecsemőd nagy hőségben meleg helyre vinni. A túlmelegedés okozta láz kiszáradást és rossz közérzetet idézhet elő, ami a baba táplálását, forraltvizes megitatását követően többnyire rövid időn belül, magától megszűnik.


  • Az aggodalmaskodást, ha lázas gyermeked étvágya csökken. Ilyen helyzetben a folyadékbevitel a fontos: csecsemőknél a szopás, nagyobb gyermeknél a víz, tea fogyasztása.


  • Jéghideg borogatás vagy jeges hűtőfürdő alkalmazását fizikai hűtésre.


  • A lázcsillapítók túladagolását. Ügyeljen arra, hogy sok megfázásra vagy náthára kapható recept nélküli gyógyszer tartalmaz lázcsillapító hatású vegyületet is (pl. Neo Citrán, Coldrex stb.)!


  • Kizárólag csak a csukló vagy a homlok borogatását, vagy a néhány másodpercig tartó hűtőfürdőt, borogatást, mert ez önmagában elégtelen a hatásos lázcsillapításhoz.


  • Az ablaknyitást fizikális lázcsillapítás alatt.



A lázcsillapítás módszertana



A hőemelkedést nem szükséges csillapítani. A 38°C-os láz (ez hónaljban értendő) eléréséig csak akkor javasolt a gyógyszeres lázcsillapítás, ha egyéb kockázati tényező is felmerül (hasmenés, hányás, kiszáradás, korábbi lázgörcs, szívbetegség stb.). A lázcsillapítást csak a 38°C-os láz felett kell elkezdeni. Makacs vírusfertőzéseknél (pl. Influenza, Mononucleosis stb.) nem mindig sikerül már az első nap láztalanná tenni a gyermeket. A megkezdett lázcsillapítást addig kell folytatni, amíg a láz 38 °C-ig nem csökken. Fontos a lázat sűrűn visszamérni, mert ismét 38°C fölé szöket!



Magas láz esetén (39°C fölött) a gyógyszeres lázcsillapítás mellett rögtön- nem megvárva a gyógyszer hatását -, kezd el a fizikális lázcsillapítást (hűtőfürdő, hűtőborogatás) is! A gyógyszeres és fizikális lázcsillapítást együtt, kombináltan alkalmazva a legtöbb makacs láz csillapítható. A láz 41°C-ig nem okoz szöveti károsodást, de ettől kezdve (hiperpirexia) már igen, ezért nagyon fontos, hogy lázcsillapítással ezen érték alatt tartsd.



Ne feledd, a lázcsillapítás (gyógyszeres, fizikális) a beteg gyermek közérzetének javítására szolgál, de nem gyógyítja meg a lázat kiváltó betegséget. 



1. Gyógyszeres lázcsillapítás



A gyermekek lázcsillapítására használt leggyakoribb gyógyszerek hatóanyaga: a paracetamol, az amidazophen és az ibuprofen. Nagyon fontos, hogy egyiket sem szabad 4-6 órás időköznél gyakrabban ismételten használni, de egymást váltogatva igen. Így a nehezen csillapítható lázra 3 óránként más hatóanyagtartalmú gyógyszert adhatsz. A paracetamol, ibuprofen és aminophenazon tartalmú lázcsillapítók egyidejű alkalmazása nem javasolt!



Különbség közöttük a lázcsillapító hatás kialakulásának gyorsaságában és a mellékhatások gyakoriságában van. A paracetamol tartalmú lázcsillapítók hatásának megjelenése lassú, akár 1-1,5 órát is várni kell rá, de előnye az, hogy a gyermekek jobban tűrik. Az amidazophen és ibuprofen tartalmú lázcsillapítók gyorsabban hatnak. Az ibuprofen tartalmú szuszpenzió 30 percen belül csillapítja a lázat és 8 órán át tartó lázcsillapító hatással rendelkezik, de csak 3 hónapos kortól és 5 kg-os testsúly felett alkalmazható.



A lázcsillapító gyógyszer, szuszpenzió, kúp kiválasztása a diagnózis, a gyermek kora és a gyógyszer bevételére mutatott hajlandósága alapján történik. A lázcsillapító kiválasztásánál érdemes olyat választani amely:




  • gyorsan és elég hosszan hat ahhoz, hogy gyermeked kipihenhesse magát, 


  • mellékhatás nélküli, csecsemőknek és kisgyermekeknek egyaránt jól beadható,


  • biztosítja gyermeked korának és testsúlyának megfelelő pontos adagolást és


  • rendelkezik fájdalom- és gyulladáscsillapító hatással is. 



A gyermekek számára kifejlesztett lázcsillapító szuszpenziók kellemes ízűek, általában cukormentesek, színezéket nem tartalmaznak és a készítményhez mellékelt fecskendős adagolóval pontosan és egyszerűen adagolhatók.



A hányós gyermeknek kúp, a hasmenésesnek szájon át adható gyógyszer formájában bevihető lázcsillapítóval csökkentheted a lázát. A lázcsillapítók mennyiségét a gyermek testsúlyához igazodóan, azt figyelembe véve kell adagolni. A lázcsillapítók nagy része recept nélkül kapható. Tarts mindig otthon – lehetőleg többféle hatóanyagtartalmú, babád életkorának megfelelő lázcsillapítót! A különböző lázcsillapító kúpokra, szirupokra, gyógyszerekre – a készítményhez csatolt betegtájékoztatón – megadott napi maximális adagot feltétlenül tartsd be!



10 éves kor alatt szalicilát-tartalmú lázcsillapítót (ilyen a Kalmopyrin, Aspirin, hatóanyaguk: acetilszalicilsav) csak igen ritkán használunk lázcsillapításra (csak gondos elővigyázatossággal alkalmazható lázas megbetegedésben), mert az influenza vagy a bárányhimlő vírusával fertőződés után életveszélyes szövődményt okozhat, amely gyulladást, duzzanatot idéz elő az agyban és elfajulást a májban (Reye syndroma). Algopyrin tabletta (hatóanyaga: metamizole sodium) gyermekkorban, 15 éves kor alatt történő alkalmazása egyedi orvosi megfontolást igényel, 30 kg-os testsúly alatt nem adható!



Fontos tudni: A lázcsillapító gyógyszerek a lázgörcs kivédésére nem alkalmasak, mivel nem maga a láz okozza a görcsöt, hanem a láz annak csak kísérőjelensége.



2. Fizikális lázcsillapítás



Régi, mellékhatás nélküli testhőmérséklet csökkentési módszer. Elve a testfelületről történő hőelvonás. Hatékonysága a hűtött felület nagyságától, a hűtőközeg hőmérsékletétől és a hűtés idejétől függ. Sem a túlhűtés, sem pedig az alulhűtés nem éri el kellő lázcsillapító hatását. A drasztikus hűtéssel (túl hideg hűtőközeg, túl hosszú hűtés) a bőrben lévő erek beszűkülése és a didergés okozta izommozgás által létrejövő testhőmérséklet növekedés miatt nem éred el a kívánt hatást. A túl kis felületen végzett, vagy nem kellően alacsony hőmérsékletű vízzel végzett hűtés pedig az elégtelen hőelvonás miatt nem az igazi.



A fizikális lázcsillapítás hátránya, hogy a hőelvonás után gyorsan visszaáll a korábbi lázas állapot, mert ez a módszer – szemben a gyógyszeres lázcsillapítással, – nincs kihatással a test hőközpontjának beállítására. Éppen ezért a fizikális lázcsillapítás önmagában – gyógyszeres nélkül, – csak a hőemelkedés, illetve a 38°C körüli láz csillapítására alkalmas.



Hűtőborogatás (priznic):



A baba törzsét (felső testét) vagy teljes testfelületét nyaktól lefelé, kezét és lábát is beleértve, langyos vízbe (szoba hőmérsékletű állott vízbe) merített lepedővel körbetekerjük, majd amikor a lepedőátforrósodik a gyermek testének melegétől, – ha szükséges akár percenként is, – a borogatást cseréljük.





A kettő közül az utóbbi hatékonyabb a teljes testfelületre kiterjedő kíméletes hűtés miatt. A nedves lepedőre további száraz takaró, paplan nem helyezhető, mert ez gátolja a test hőleadását, hőpangás lép fel.



Nagyobb gyermekek esetén a hűtőborogatás helyett hűtő-tusolást is alkalmazhatod.



Szívbeteg gyermek borogatását, tusolását azonnal abba kell hagyni, ha kékülést, didergést, vacogás fokozódását, keringészavar tüneteinek erősödését tapasztalod!



Hűtőfürdőzés:



Ez az előbbinél valamivel kíméletesebb lázcsillapítási módszer. Tölts fürdőkádba a normál fürdéskor szokásosnál nagyobb mennyiségű, a lázas gyermek számára kellemes hőmérsékletű, vagyis a test hőmérsékleténél nem hidegebb vizet. Ebbe merítsd bele óvatosan a lázas gyermeket. Hideg víz fokozatos hozzáadásával és a langyos víz egyenletes elvezetésével elkezdheted a hűtővíz hőmérsékletének csökkentését. Ezt addig folytatsd, amíg a víz hőmérséklete kb. 10-15 perc alatt 30°C-ra nem csökken. A hűtőfürdőzést csak addig folytasd, amíg a baba dideregni nem kezd. Ha egyszeri hűtőfürdőzéssel nem érted el a kellő lázcsillapító hatást, később még többször megismételheted.





Alternatív megoldásként szolgálhat a hűtőfürdőre a lábfürdő is. Egy nagy lavórba/dézsába tölts hideg vizet és ültesd úgy gyermeked, hogy lába minimum bokáig, de inkább térdik a hűvös vízben legyen!



Szívbeteg gyermek kíméletes hűtőfürdőztetése csak nagyon óvatosan és csakis szoros felügyelet mellett végezhető! Kékülés (cianózis), a keringészavar tüneteinek erősödése, didergés, vacogás fokozódása esetén a gyermeket azonnal ki kell venni a kádból, mert ilyen esetekben a várttal ellenkező hatást válthatsz ki. Ilyenkor a beteg gyermek testét szárazra kell törölni, és egy ideig kitakarva kell hagyni.



 



Olvasd el további betegségekkel kapcsolatos cikkeinket is!



Láz és lázcsillapítás

Mindent a lázról I.


Ha beteg a gyerek...

Fertőző betegségek


Bárányhimlő


Nátha


Tüdőgyulladás


Influenza?!Veszélyben a családi költségvetés!Köszi, kihagyom!

Címkék:

Hozzászólások

Miért hazudik a gyerek?

Miért hazudik a gyerek?

A gyermek hazudozása legtöbbször lelki segélykiáltás!

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Szerinted is megható?

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Könnyen tragédia lehetett volna belőle!

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Itt vannak a legfontosabb tudnivalók.

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

A tűzoltók szabadították ki!

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Nagyon felkészült válaszokat adtak a kicsik :)

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Kánikulában még a legszellősebb ruhában is izzadunk, és legyen bármennyire is hiper-szuper légáteresztő a pelenka, bizony nagyon is befülledhet benne a kicsi popsija.

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

A kislány kinyúlt a műalkotásért a babakocsiból, de lelökte a földre.

Így kezeld a melegkiütést!

Így kezeld a melegkiütést!

A melegkiütést az eltömődött pórusok okozzák

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Könnyen kiszáradáshoz vezethet